Menu

Wczesny wytrysk

Lipiec 29, 2014 - problemy z potencją
Wczesny wytrysk

Wczesny wytrysk (łac. eiaculatio praecox), określany także przedwczesnym wytryskiem i przedwczesną albo wczesną ejakulacją, to jedna z najczęściej diagnozowanych dysfunkcji seksualnych. Mówi się, iż dotyczy ona aż jednej trzeciej dojrzałych mężczyzn czynnych seksualnie. Polega na wytrysku, który jest zbyt wcześnie, niż chcieliby tego partnerzy seksualni dla uzyskania właściwej satysfakcji seksualnej. Wczesny wytrysk to taki, który następuje w czasie krótszym, niż dwie minuty licząc od rozpoczęcia współżycia albo po nie więcej niż 15 ruchach frykcyjnych.
Ta dolegliwość jest naturalna w przypadku tych mężczyzn, którzy dopiero rozpoczynają współżycie seksualne. Nie jest także powodem do niepokoju, gdy pojawi się po zbyt długiej abstynencji seksualnej. W takich razach wczesny wytrysk jest niemalże oczywisty i nie uznaje się go za dysfunkcję seksualną. Natomiast gdy wytrysk jest zbyt wczesny za każdym razem, gdy facet podejmuje współżycie, wówczas jest to objaw chorobowy.
Powody wczesnego wytrysku są różne. Głównie dotyczą one sfery psychicznej. Problemy z wytryskiem mają mężczyźni narażeni na częste sytuacje stresogenne, chorujący na depresję lub nerwicę. Omawiana dysfunkcja dotyczy także mizoginistów oraz osób odczuwających chorobliwy lęk przed partnerkami. Sporadycznie wynika ona z nieodpowiednich zachowań wypracowanych w przeszłości – np. z częstej masturbacji, pospiesznego seksu czy odbywania stosunków przerywanych. Czasami za wczesny wytrysk odpowiadają dysfunkcje i zaburzenia neurologiczne, głównie takie, które dotyczą transmisji neuroprzekaźników w mózgu. Dodatkowo wczesny wytrysk może być powodowany przez inne choroby, np. przez cukrzycę.

strona dostepna nalevitry